TKKDK BURSA İL KOORDİNATÖRLÜĞÜNDEN DUYURU| İHALE İLANI| BURSA YENİŞEHİR HAVAALININDAN YAPILAN SEFERLER| Başbakanlık Enerji Verimliliği Genelgesi
 Osmanlı Mutfağı Kursu Açıldı

Osmanlı Mutfağı Kursu açıldı. Kurs, Yenişehir Kız Teknik ve Meslek Lisesi''nde başladı, Sinanpaşa Külliyesi''nde devam edecek.

Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa Yenişehir’de Bilecik-Eskişehir-Bursa Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA)  destekleri ile Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Osmanlı Mutfağı Kursu açtı.

   Yenişehir Meslek Lisesi’nde açılan kursa 15 kursiyer kayıt yaptırdı.

   Yenişehir Kaymakamı Samet Ercoşkun, amaçlarının Osmanlı’nın ilk başkenti olan Yenişehir’de Osmanlı’ya dair bir şeyler yapmak olduğunu belirterek, “Bu amaçla BEBKA’nın katkıları ile tarihi Kurşunlu Han’da bir restorasyon çalışması gerçekleştirmiştik. Restorasyon kapsamında bu bölgemizde bir de restaurant yapmıştık. Şimdi kurs sayesinde bu restaurant da Osmanlı yemekleri yapacağız. 110 saatlik kursumuzun sonunda kursa katılan kursiyerlere belgelerini vereceğiz ve bu kursiyerlerimizin meslek sahibi olmalarını da sağlayacağız. Temennimiz Osmanlı yemek kültürünü daha iyi tanıtmaktır” dedi.

   Kurs Hocası Gıda Mühendisi Gülşen İnci’de, Osmanlı yemek kültürü, sofra kültürü ve yemek yeme kültürünü kursiyerlerimizi aktarıyoruz. Osmanlı’nın ilk başkenti olan ilçemizde maalesef bir çok yemek unutulmuş. Osmanlı mutfağı son derece sengin bir mutfak. Biz tüm bu yemek çeşitlerini kursiyerlerimize veriyoruz ve kursun sonunda da bir yemek kursu açacağız. Kursumuz da Osmanlı tatlıları ve şerbetini de gün yüzüne çıkartacağız” dedi.

Harun SAK
Yenişehir Harman Gazetesi


Tüm HaberlerMesaj yazmak isterseniz aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.
İsminiz :
Mesajınız :

Okunmuyor?